Skip links
cellulit - Klinika Beauty Szczecin

Cellulit jako problem nie tylko estetyczny

Celulit jest jednym z najczęściej występujących problemów estetycznych, który dotyczy około 90% kobiet powyżej 18 roku życia. Wbrew panującej ogólnie opinii cellulit dotyczy nie tylko kobiet otyłych, ale również tych z prawidłową masą ciała. Nieregularne zgrubienia zauważalne na skórze, wyglądem przypominające skórkę pomarańczową. Najczęściej zlokalizowane są  one w okolicy bioder czy pośladków, czyli w miejscach gdzie gromadzi się tkanka tłuszczowa.

Przyczyny powstawania cellulitu:

  • Styl życia- nieprawidłowe odżywianie, spożywanie dużej ilości żywności wysoko przetworzonej (dieta bogata w dużą ilość soli, a zbyt małą błonnika sprzyja gromadzeniu się wody i odkładaniu tkanki tłuszczowej). Siedzący tryb życia, który skutkuje powstawaniem zastojów i obrzęków limfatycznych. Palenie papierosów które upośledza mikrokrążenie w skórze.
  • Predyspozycje genetyczne – niewydolność żylna i choroby naczyniowe, które prowadzą do zaburzenia mikrokrążenia oraz nieprawidłowego odżywienia i dotlenienia komórek tłuszczowych co prowadzi do zaburzeń metabolizmu. Komórki tłuszczowe nadmiernie się rozrastają i zaczynają uciskać sąsiadujące z nimi naczynia krwionośne oraz limfatyczne, a to z kolei prowadzi do rozwoju obrzęku i stanu zapalnego w konsekwencji czego powstają charakterystyczne dla cellulitu guzki i nierówności na powierzchni skóry.
  • Czynniki hormonalne – bardzo duże znaczenie dla rozwoju cellulitu mają estrogeny, szczególnie jeśli ich nadmierna ilość towarzyszy obniżonej ilości progesteronu. Estrogen pełni istotną rolę w poszerzaniu naczyń krwionośnych oraz zwiększeniu ich przepuszczalności. Prowadzi to do gromadzenia się wody w przestrzeniach międzykomórkowych, a w konsekwencji do rozwoju obrzęków i zastojów.
  • Przegrzewanie ciała – wysoka temperatura sprzyja rozwojowi cellulitu ponieważ doprowadza do odwodnienia organizmu, a to wpływa negatywnie na metabolizm komórek tłuszczowych i obniża elastyczność oraz napięcie skóry.
  • Przyjmowane leki – leki zwiększające ryzyko powstawania cellulitu to między innymi: hormonalna terapia zastępcza, leki antyhistaminowe, beta-blokery oraz środki antykoncepcyjne.

 

Stadia cellulitu:

  • Stadium I – skóra gładka, bez widocznych zmian, cellulit jest widoczny tylko przy uciśnięciu skóry.
  • Stadium II – skóra jest gładka w pozycji leżącej, aczkolwiek przy uciśnięciu czy napięciu mięśni oraz w pozycji stojącej jest widoczny.
  • Stadium III – cellulit jest widoczny w każdej pozycji ciała, przy dotyku wyczuwalne są guzki, może pojawiać się lekki ból.
  • Stadium IV – zgrubienia i guzki są widoczne na całej powierzchni skóry niezależnie od pozycji ciała. Skóra jest mocno pofałdowana, tkanka łączna jest zwłókniała, naczynia krwionośne i nerwy są uciskane co prowadzi do dolegliwości bólowych.

Rodzaje cellulitu:

  • Cellulit wodny – występuje głownie u osób szczupłych. Powodem jego rozwoju jest nieprawidłowy przepływ krwi i limfy w tkankach, a to prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie.
  • Cellulit tłuszczowy – występuje u osób ze zwiększoną masą ciała. Zmiany rozwijają się w głębszych warstwach skóry oraz tkanki łącznej. Na powierzchni skóry widoczne są liczne nierówności oraz grudki.

Współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia oferuje szeroki zakres zabiegów które pomogą nam raz na zawsze pozbyć się tego nieestetycznego problemu. Wśród zabiegów możemy wyróżnić: