Skip links
ciało kobiety

Jak zmienia się ciało kobiety gdy ma 40, 50, 60 lat?

Jak zmienia się ciało kobiety? Z wiekiem kobieta przechodzi wiele zmian, zarówno na poziomie fizycznym, jak i hormonalnym.

Najważniejsze zmiany u 40-latek

W okolicach 40 roku życia prowadzą one do takich zaburzeń jak utrata miesiączkowania, uderzenia gorąca, zmniejszenie libido czy zmniejszenie gęstości kości. Jednym z głównych czynników jest zmniejszony estradiol, który do tej pory produkowany w odpowiednich ilościach w organizmie stanowił pewną ochronę przed wieloma chorobami m.in. układu krążenia i osteoporozą.

Okres ten uznaje się ważny jak również znaczący ze względu na zmiany wynikające z pojawienia się menopauzy, choć w wieku 40 lat jeszcze sporo kobiet jej nie doświadcza, a nawet wręcz przeciwnie, podejmuje decyzję o macierzyństwie.

Ciało 40-letniej kobiety zmienia się wizualnie. Mimo iż metabolizm powinien być na takim samym poziomie, jak u 20-letniej kobiety, to jednak słabnie kondycja fizyczna, co może przekładać się na utratę masy mięśniowej jak również wiotczenie skóry. Kobieta może tracić pełną sylwetkę, jednocześnie część kobiet tracąc motywację do aktywności sportowej, może nabierać masy tłuszczowej, zatracając proporcje swojej sylwetki.

Dodatkowo 40-letnie kobiety są bardziej zmęczone, odczuwają większą senność, co może być skutkiem zmian hormonalnych.

Wraz z wiekiem na skórze pojawiają się zmarszczki, a włosy mogą stawać się cieńsze i słabsze. Kobiecy organizm produkuje mniejszą ilość kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, przez co skóra sprawia wrażenie mniej elastycznej, mniej mięsista w dotyku oraz bardziej uwydatnione są zmarszczki śmiechowe również staje się podatna na uszkodzenia.

Pomimo zachodzących zmian w ciele, kobiety w tym wieku mogą być równie atrakcyjne, jak młodsze kobiety, jeśli jednak zadbają o aktywność fizyczną, właściwą dietę oraz odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji ciała.

Jakie zabiegi dla kobiet 40 plus?

Dobrze dobrana terapia zabiegowa w podtrzymaniu odpowiedniej kondycji ciała sprawia, że skóra odbudowuje utracony kolagen i elastynę. Nowoczesne zabiegi umożliwiają nam ujędrnić skórę i modelować sylwetkę.

Zabiegi takie jak Endermologia czy Fala uderzeniowa dają dużą możliwość niwelowania cellulitu, poprawy jędrności skóry czy odbudowy kolagenu oraz elastyny. Zabieg powinien być dobierany indywidualnie do danego problemu, który występuje na ciele kobiety.

Najważniejsze zmiany w organizmie kobiety po 50 roku życia

Kobieta 50-letnia podobnie, jak o 10 lat młodsza, przechodzi przez wiele zmian zarówno na poziomie fizycznym, jak i hormonalnym.

W tym wieku już raczej większość kobiet zaczyna doświadczać menopauzy, która jest spowodowana zmianami hormonalnymi. W wyniku tych zmian kobiety doświadczają szeregu objawów, takich jak uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzenia snu, a także zmniejszenie libido. Ponadto skóra może stać się cieńsza i sucha, a włosy mogą tracić na objętości i być bardziej łamliwe.

Sporo kobiet w wieku powyżej 50 lat zmaga się z osteoporozą, co jest widoczne, szczególnie gdy kobieta wchodzi w okres przekwitania. Widoczne zmarszczki często mobilizują kobietę do sięgnięcia po profesjonalne kosmetyki oraz zabiegi.

Zabiegi kosmetyczne dla kobiet 50 plus

Gama zabiegów nieinwazyjnych oraz tych z medycyny estetycznej przywraca skórze młodzieńczy blask. Pozwala na pozbycie się wielu zmian takich jak przebarwienia, popękane teleangektazje czy niwelowania bruzd i drobnych zmarszczek.

Zabiegi laserowe w dzisiejszej dobie czasu minimalizuje okres rekonwalescencji a do tego są dostępne, dla każdego po uprzedniej konsultacji kosmetologicznej. Resumując połączenie zdrowej diety, odpowiedniej pielęgnacji, aktywność fizyczna i pozytywne nastawienie mogą pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji skóry ciała.

Kobieta po 60 roku życia

Z kolei zmiany w ciele kobiety 60-letniej są jeszcze bardziej widoczne. Zauważalny jest postępujący proces starzenia się skóry, ale także wewnętrznych tkanek i narządów.

Ciało kobiety wygląda na zmęczone. Traci jędrność, elastyczność, staje się wiotkie, kruche, szorstkie, z licznymi przebarwieniami i zmarszczkami. Skóra traci wodę, kolagen i elastynę. Następują również zmiany w obrębie naczyń krwionośnych. Przepływ tlenu do komórek staje się utrudniony.

Zmiany widoczne są także w kondycji włosów – są pozbawiane pigmentu. W zależności od genetyki, ale także od trybu życia i poziomu stresu 60-letnie kobiety mogą być całkowicie siwe.

Niektóre kobiety borykają się także z nadmiernym wypadaniem włosów, przerzedzeniom skóry na głowie, co dodatkowo nasila niskie samopoczucie.

Najlepsze zabiegi po 60 roku życia

Pomimo nieodwracalnych zmian, kobieta w wieku 60-lat nadal może dbać o siebie. Może przede wszystkim podejmować działania, które będą hamowały proces starzenia się ciała. W tym wypadku konieczne jest stosowania już od wczesnych lat zabiegów podtrzymujących kolagen, który zaczyna zanikać już od 25 r.ż. regularne stosownie zabiegów pobudzających procesy naprawcze przyczyniają się do jakości skóry, którą osiągamy w wieku 60 lat.

Wspomaganie się regularnymi wizytami u kosmetologów oraz lekarzy medycyny estetycznej pozwala zachować młodzieńczy blask jędrność na długi czas.

Mezoterapia igłowa, drenaż limfatyczny, peelingi, laser szczególnie okolicy oczu umożliwiają przedłużenie młodszego wyglądu. Ponadto zabiegi te przyczyniają się do utrzymania dobrej kondycji ciała i opóźniają procesy starcze.

Dostarczenie skórze niezbędnych składników takich jak kolagenu, elastyny, niacyny, witaminy A, E, cynku, żelaza itp. Ważne jest jednak, aby zabiegi dostosować do wieku oraz kondycji ciała.