Laserowe usuwanie rumienia i naczynek na twarzy
Laserowe usuwanie rumienia i naczynek. Skóra zaczerwieniona z widocznymi naczynkami, często wykazująca cechy nadwrażliwości na kosmetyki, zmiany temperatury, ostre czy gorące potrawy, alkohol określana jest mianem cery naczyniowej. Jest to problem nie tylko estetyczny, ponieważ na takiej skórze może rozwinąć się trądzik różowaty o różnej postaci. Warto więc odpowiednio zadbać zawczasu o taką skórę.
Jakie są rodzaje naczynek na twarzy?
Teleangiektazje, czyli widoczne na skórze porozszerzane naczynia krwionośne mogą występować pojedynczo lub w postaci rozbudowanej sieci naczyniowej. Zazwyczaj stanowią defekt kosmetyczny, który z wiekiem może się pogłębiać. Najczęstszym umiejscowieniem teleangiektazji są nos i policzki. Nierzadko zdarza się tak, że obserwujemy rumień, który jest spowodowany bardzo drobną i gęstą siecią naczyń włosowatych w okolicy całej twarzy, szyi czy dekoltu.
Przyczyny powstawania rozszerzonych naczynek:
- cecha osobnicza organizmu lub uwarunkowania genetyczne
- nadmierne opalanie skóry
- miejscowe lub ogólnoustrojowe leczenie sterydowe
- czynniki środowiskowe: skrajnie zmienne temperatury, wiatr
- choroby: toczeń rumieniowy, trądzik różowaty, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne
- nieprawidłowa higiena życia, np. nadmierne spożywanie alkoholu
- spożywanie gorących i ostrych potraw
Zabiegi na cerę naczyniową?
Pierwszym krokiem jest odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa. Łagodne preparaty myjące w formie żelu czy mleczka, odpowiedni tonik, który ma za zadanie przywrócenie naturalnego ph skóry – oczyszczanie skóry to podstawa pielęgnacji i przygotowanie jej na przyjęcie składników aktywnych z serum czy kremu. Kremy powinny być regenerujące, uszczelniające ściany naczyń krwionośnych (ewentualnie ten efekt można uzyskać poprzez dodanie do pielęgnacji odpowiedniego serum), ale nie powinny powodować szczypania czy pieczenia. W kosmetykach polecane są: ceramidy, witamina C, wyciągi roślinne (arnika, miłorząb japoński, nagietek, rumianek), kwas hialuronowy i inne substancje antyoksydacyjne. Z uwagi na to, że cera naczyniowa nie powinna być wystawiana na słońce, w codziennej pielęgnacji zaleca się używanie kremów z wysokim SPF (30 lub 50).
Niestety pielęgnacja domowa czy suplementacja nie wpływa na zamknięcie już istniejących naczynek – oczywiście zabezpiecza i spowalnia skórę przed pojawieniem się nowych zmian. Do tego celu służą zabiegi z wykorzystaniem wysokoenergetycznych urządzeń, np. laser KTP.
Jak usunąć naczynka na twarzy?
Laser na naczynka na twarzy czy redukcja rumienia opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy, czyli za pomocą odpowiedniej długości fali i energii chromofor skóry (w tym wypadku hemoglobina) ulega podgrzaniu, a w konsekwencji zniszczeniu. Selektywna fototermoliza powoduje, że laser wpływa wyłącznie na naczynka i rumień, nie uszkadzając okolicznych tkanek. W efekcie zabiegowym ściany naczynek obkurczają się, a następnie następuje zamknięcie światła naczynia. Laser KTP również sprawdza się w likwidowaniu naczyniaków rubinowych czy włókniaków.
Jak często wykonujemy zabiegi usuwania naczynek?
Zazwyczaj seria zabiegowa składa się z 3-6 wizyt w odstępach 4 tygodniowych. Przy usuwaniu włókniaków czy naczyniaków rubinowych jest to 1 wizyta.
Zabieg jest procedurą małoinwazyjną, nie wymaga okresu rekonwalescencji. Zaczerwienienie najczęściej ustępuje w ciągu 24 godzin. Warto ograniczyć aktywności z mocnym przegrzaniem tkanki, np. sauna, intensywny wysiłek fizyczny, jacuzzi do 7 dni. Zaleca się stosowanie kremów z wysokim SPF 4 tygodnie po zabiegu lub podczas trwania całej terapii.
Jakie są przeciwwskazania do laserowego usuwania naczynek?
- okres ciąży i karmienia piersią
- świeża opalenizna (około 4 tygodnie po opalaniu można planować zabiegi)
- Leki, suplementy i kosmetyki światłoczułe
- aktywne procesy zapalne skóry
- nieuregulowana cukrzyca
- choroby neurologiczne, np. padaczka
- choroby nowotworowe
Jeśli chcesz przeczytać więcej o zabiegach na naczynka kliknij tutaj