Skip links
problemy za skórą, a praca jelit

Problemy za skórą, a praca jelit

Problemy ze skórą, a praca jelit. Zarówno skóra, jak również jelita to narządy odgrywające istotną rolę w układzie neuroendokrynnym (zbiór komórek odpowiedzialnych za nasz układ nerwowy, a także gospodarkę hormonalną organizmu) oraz odpornościowym.

Błony śluzowe jelit charakteryzują się bardzo zbliżoną barierą mechaniczną do skóry ze względu na warstwę glikoprotein (białek).

Mikrobiom skóry podobnie jak jelit składa się z szeregu bakterii, wirusów, grzybów jak również pozostałych mikroorganizmów.

W przypadku zaburzeń mikroflory jelitowej powstają stany zapalne mogące przyczynić się do rozwoju cukrzycy typu 2 związanej z otyłością czy problemów metabolicznych.

Aby utrzymać homeostazę (równowagę) w skórze niezbędny jest proces samoregeneracji naskórka. W przypadku prawidłowo funkcjonującej bariery naskórkowej nasza skóra jest chroniona przed czynnikami zewnątrzpochodnymi. Ponadto utrzymywany jest w niej prawidłowy poziom nawilżenia.

Zależność mikrobiomu jelitowego ze schorzeniami skóry

Problemy za skórą, a praca jelit. Mikrobiom jelitowy ma istotny wpływ na rozwój poszczególnych dermatoz skóry.

  • Najczęstszą z nich jest egzema, czyli choroba o podłożu zapalnym w obrębie wierzchnich warstw skóry. objawem egzemy jest świąd jak również  zaczerwienienie skóry. Jak dowodzą badania wysokie dawki szczepów bakterii Bifidobacterium lactis oraz Lactobacillus acidophilus dają wysoką skuteczność w zakresie łagodzenia zmian, oraz całkowitemu zapobieganiu egzemie.
  • Kolejną zaliczaną do najczęstszych zmian skóry o podłożu zapalnym jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Najczęściej objawia się ono intensywnym zaczerwieniem, świądem, drobnymi wypryskami oraz suchością skóry. W przypadku AZS korzystny wpływ wykazują probiotykoterapię, rekomendowane szczepy bakterii to Saccharomyces, Lactobacillus oraz
  • Ponadto w przypadku choroby zapalnej jelit mogą występować miejscowe zmiany skórne takie jak rumień guzowaty zlokalizowany w tkance podskórnej. Nasilenie problemu zazwyczaj można zaobserwować na skórze w postaci guzków w przypadku zaostrzenia choroby zapalnej jelit.
  • Już kilka lat temu dowiedziono również powiązanie schorzeń układu pokarmowego z występowaniem trądziku różowatego. Tutaj również z pomocą przychodzi probiotykoterapia.

Co to są prebiotyki i jak działają?

  • Jak wynika z definicji probiotyku, są to żywe kultury bakterii, które wywierają pozytywny wpływ na organizm gospodarza.
  • Bardzo pomocne mogą okazać się również prebiotyki, które stymulują wzrost i aktywność bakterii zlokalizowanych w jelicie grubym. Najnowszą formą w walce o zdrowie naszej skóry i jelit są symbiotyki. Są one połączeniem probiotyki i prebiotyku, aby jeszcze skuteczniej pomóc w terapii.
  • Najważniejsze, o czym musimy pamiętać to to, aby móc zachować zdrowy wygląd naszej skóry. Musimy przede wszystkim zacząć od zadbania o nasz mikrobiom jelitowy.