Skip links
Promieniowanie słoneczne

Jak wpływa promieniowanie słoneczne na skórę

Jak wpływa promieniowanie słoneczne na skórę. Skóra tworzy barierę ochronną organizmu, zabezpieczając go przed urazami, różnego rodzaju czynnikami, ale też przed słońcem. Ponad 90% promieniowania docierającego na Ziemię to promieniowanie UVA, które można podzielić na UV-A1 i UV-A2. Każdy z tych typów ma inne właściwości fizyczne, jednak w przypadku reakcji biologicznej na skutek kontaktu ze skórą człowieka wywołuje podobne objawy. Promieniowanie przenika przez naskórek, w ok 50% dociera do warstwy siateczkowej i brodawkowej skóry właściwej.

Jakie są negatywne skutki promieniowania słonecznego?

Do negatywnych skutków oddziaływania promieniowania UV-A na skórę człowieka zalicza się ostre jak również przewlekłe uszkodzenia skóry. Mogą to być m.in. reakcje alergiczne, kancerogeneza, fotodremoza oprócz tego wzmożona produkcja wolnych rodników.

Wpływ słońca na starzenie się skóry

Starzenie się skóry wywołane promieniowaniem może doprowadzić do uszkodzenia sieci naczyń włosowatych, do zmniejszonej produkcji kolagenu typu I, a także do szybszego powstawania bruzd i zmarszczek.

Mimo, iż opalona skóra wydaje się atrakcyjna to poza wizualnymi efektami pojawia się szereg następstw, które mogą w dłuższej perspektywie doprowadzić do obniżenia tej atrakcyjności. Nie stosując filtrów ochronnych narażamy siebie na melazmę posłoneczną, w wyniku, której pojawiają się zmiany przerostowe, proces zapalny. W najgorszym przypadku może pojawić się nowotwór w postaci czerniaka.

Stosowanie leków, a promieniowanie słoneczne

Należy dodać, że zmiany skórne wywołane promieniowaniem mogą powstać także na skutek stosowania różnych leków. Najczęściej pierwsze objawy ujawniają się po ekspozycji ciała na słońce. Wśród leków o podwyższonym potencjale fotonadwrażliwości można zaliczyć te z grupy niesteroidowych leków zapalnych jak np. ibuprofen, naproksen, leki sercowo-naczyniowe typu furosemid, ataneolol. Ponadto leki neurologiczne i psychiatryczne m.in. diazepam, doksepina, leki doustne przeciwcukrzycowe, a także leki obniżające poziom lipidów m.in. bezafibrat. Działanie fotouczulające i fitotoksyczne mają także zioła. Objawiają się najczęściej reakcją taką jak świąd, grudki, rumień, a nawet pęcherzyk i przebarwienia.

Wśród roślin, które mogą wywoływać tego typu reakcje to arnika górska, krwawnik pospolity, cykoria, seler zwyczajny, ziele dziurawca. Reakcje fotoalergiczne mogą mieć mechanizm powstawania immunologiczny lub toksyczny. Ponadto niepożądane reakcje wywołują różne części roślin, jak np. część zapachowa bądź substancje zawarte w niektórych roślinach np. seskwiterpeny laktonowe.

Zarówno w przypadku leków jak i ziół czy roślin, reakcja organizmu za każdym razem jest indywidualna. Jednak we wszystkich przypadkach konieczne jest stosowanie odpowiednich filtrów, ale także ograniczenie ekspozycji skóry na działanie promieniowanie słonecznego.

Jak bezpiecznie się opalać?

Wśród głównych wskazań w fotoprofilaktyce wskazuje się na unikanie słońca. Szczególnie w tzw. godzinach szczytu pomiędzy 11:00 a 15:00, ponieważ w tym czasie promieniowanie jest najintensywniejsze. Zaleca się także całoroczne stosowanie filtrów ochronnych o wysokim indeksie. Kosmetolodzy rekomendują stosowanie SPF 50 co 2-3 godziny, podczas przebywania na świeżym powietrzu. Właściwie uznaje się, że kremy z filtrami powinny być niezbędne w codziennej pielęgnacji skóry. Zapobiegają one dostawaniu się promieniowania UV-A do skóry, ale też opóźniają zewnętrzne starzenie się skóry. Do innych zaleceń w celu ochrony przed promieniowaniem zalicza się głębokie nawilżenie skóry, poprzez aplikację właściwych preparatów, zawierających kwas hialuronowy i witaminy np. marki Vagheggi spf 50.

Przebarwienie posłoneczne jak je usunąć

Nie zawsze jednak uda nam się zabezpieczyć skórę. Co wtedy możemy zrobić, jak już są przebarwienia? W takim wypadku możliwe jest skorzystanie z różnych zabiegów niwelujących niepożądane przebarwienia skórne. W przypadku leczenia przebarwień pigmentacyjnych możliwe jest wykorzystanie lasera tulowego.

Laser tulowy dzięki głębokiej penetracji w głąb skóry i dostarczeniu dużej energii, pozwala na głęboką przebudowę struktury skóry od warstwy podstawnej. Zabieg z wykorzystaniem tego urządzenia przyczynia się do wyrównania kolorytu i tekstury skóry. Dodatkowo zabieg ten niweluje melasmę, a przy tym nadaje skórze jędrność i poprawia jej kondycję. Zabieg nie wymaga długiej rekonwalescencji, co ułatwia szybkie pozbycie się niepożądanych zmian skórnych. Możliwe jest także zastosowanie różnego rodzaju kwasów np. azelainowego,  askorbinowego i ferulowego. Ich działanie polega na złuszczaniu naskórka oraz redukowaniu przebarwień słonecznych.

Istotne jest jednak, aby rodzaj terapii był dobrany indywidualnie do potrzeb skóry. Zdarza się również, że pod wpływem promieniowania słonecznego pojawiają się teleangektazje, które również możemy porą jesienną skonsultować z kosmetologiem i ustalić terapie laserem KTP.