Skip links
jak przygotować skórę na lato

Jak przygotować skórę na lato?

Jak przygotować skórę na lato? Lato zazwyczaj kojarzy nam się z beztroskim urlopem, słońcem, kąpielami morskimi oraz opalaniem. Na naszą psychikę oddziałuje to nad podziw dobrze, a co, jeśli chodzi o naszą skórę? Z tej perspektywy wygląda to troszkę inaczej. Oczywiście opalona skóra wydaje się nam bardziej zdrowa i atrakcyjniejsza.

Nie od dziś jednak wiadomo, że promieniowanie UV przyspiesza starzenie się skóry, powoduje jej przesuszenie, sprzyja powstawaniu przebarwień, a w niektórych przypadkach indukuje nowotwory skóry. Warto więc zwrócić uwagę, w jaki sposób przygotować naszą skórę do lata.

Jakie czynniki mają wpływ na wygląd naszej skóry latem?

Jak zawsze – najlepszym rozwiązaniem jest podejście holistyczne. A mianowicie – styl życia, pielęgnacja domowa oraz pielęgnacja gabinetowa. Nigdy nie jest za późno, aby włączyć do swojego odżywiania sezonowe produkty bogate w witaminy, składniki mineralne oraz antyoksydanty. Odpowiednie nawadnianie organizmu (minimum 1,5-2 l wody) pomaga w utrzymaniu homeostazy, a także wspomaga nawilżenie skóry od środka.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja domowa latem?

W tym okresie warto pamiętać o 3 aspektach: złuszczaniu, nawilżaniu oraz fotoprotekcji. Zasady te dotyczą zarówno skóry twarzy i ciała. Peeling jest absolutną podstawą pielęgnacji – usuwa martwe komórki naskórka, poprawia krążenie, oczyszcza pory oraz rozświetla skórę. Do tego celu można użyć gotowych produktów – peelingów solnych lub cukrowych (jeśli chodzi o ciało), peelingów drobnoziarnistych, gruboziarnistych i enzymatycznych (jeśli chodzi o twarz). Peelingi najlepiej wykonywać 1-2 razy w tygodniu oraz na około 1-2 dni przed planowanym opalaniem (niektóre peelingi – szczególnie te intensywne – mogą podrażniać skórę). Dzięki regularnemu złuszczaniu martwego naskórka opalenizna będzie równomierna i dłużej się utrzyma.

Istotnym etapem pielęgnacji skóry zarówno przed jak i po opalaniu jest jej nawilżanie. Promieniowanie słoneczne przesusza skórę, przez co często staje się ona łuszcząca i szorstka. Odpowiednio nawilżona skóra jest zdrowa i jędrna, a opalenizna utrzymuje się dłużej. Dbaj o swoją skórę codziennie – twarz rano i wieczorem po uprzednim jej oczyszczeniu, natomiast ciało wystarczy raz dziennie. Kosmetyki powinny być bogate w składniki nawilżające oraz antyoksydacyjne – zabezpieczą one skórę przed działaniem wolnych rodników.

Składniki nawilżające, regenerujące i łagodzące: kwas hialuronowy, ceramidy, masło shea, masło kakaowe, oleje roślinne, alantoina, mocznik, aloes, d-pantenol

Składniki antyoksydacyjne: witamina C, E, rosweratrol, polifenole (np. wyciąg zi zielonej herbaty, borówki), glutation, kwas liponowy

Ostatnim krokiem jest stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym – oczywiście na skórę nieosłoniętą należy używać ich przez cały rok. Ta grupa kosmetyków ma nieocenione działanie ochronne – chroni przed oparzeniami słonecznymi, przed fotostarzeniem się skóry, przed przebarwieniami. Kosmetyk należy nałożyć 15-20 min przed planowaną ekspozycją na słońce i powtórzyć zgodnie z zaleceniami producenta (najczęściej po h). Szczególnie ważna jest ochrona znamion i świeżych blizn. Jest grupa leków i kosmetyków, które przy kontakcie z promieniowaniem UV wchodzą w reakcję fototoksyczne lub fotoalergiczne – koniecznie sprawdź swoją kosmetyczkę i apteczkę przed latem, aby nie przywieźć „niechcianych pamiątek”.

Zabiegi na lato w gabinecie kosmetycznym?

Zaufaj specjalistom – kosmetolog oceni stan Twojej skóry i dobierze odpowiednią terapię – najczęściej są to zabiegi oczyszczające, nawilżające i antyoksydacyjne.

Jakie zabiegi na twarz latem?

Zabieg Geneo

to kompleksowa pielęgnacja skóry 3 w 1 – oczyszcza, dotlenia i dostarcza skórze składników aktywnych – preparaty dobrane są w zależności od jej potrzeb. Twarz odzyskuje promienny wygląd, jest rozświetlona i odżywiona. Jeśli chodzi o okres letni – jest to zabieg z zakresu kosmetyki białej i nie wymaga żadnego przygotowania ani okresu rekonwalescencji – w związku z czym można go wykonać nawet na dzień przed urlopem. Jeśli nasza skóra wymaga ujędrnienia z pomocą przychodzą technologię łączone: zabieg Geneo możemy wykonać z ujędrniającym masażem próżniowym lub z thermoliftingiem falami radiowymi (podczas jednej wizyty). Więcej o zabiegi geneo.

Zabieg z witaminą C

ze względu na uszkadzający wpływ promieniowania UV na skórę poleca się antyoksydanty w pielęgnacji domowej i gabinetowej. Witamina C neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, wpływa na odmłodzenie i rozświetlenie skóry, a także wzmacnia naczynia krwionośne. Mitem jest, że nie wolno stosować Wit C latem – dobre produkty i zabiegi zawierają stabilną i przyswajalną postać Wit C, która nie podrażnia skóry. Dodatkowo Wit C zabezpiecza skórę przed powstawaniem przebarwień, a istniejące rozjaśnia. Również w tym przypadku dla cer dojrzałych przewidziana jest ujędrniająca procedura łącząca zabieg z witaminą C z thermoliftingiem falami radiowymi.

Kolejną grupą zabiegów, które także przyniosą ulgę naszej skórze, są mezoterapia igłowa i stymulatory tkankowe. W przypadku tych zabiegów działanie jest wielokierunkowe: nawilżające, antyoksydacyjne, ochronne i odmładzające. Zazwyczaj preparaty te są bogate w kwas hialuronowy, mikro-, makroelementy, witaminy, enzymy, wyciągi roślinne. Warto taki zabieg wykonać maksymalnie na 3 tygodnie przed planowanym urlopem, jak i również po powrocie, aby zregenerować skórę. Mimo tego, że preparaty te są podawane śródskórnie za pomocą cienkiej igły – są zaliczane do grupy małoinwazyjnej, bez okresu rekonwalescencji.

Zabiegi na ciało latem

Antycellulitowe zabiegi w gabinecie kosmetycznym

W przypadku problemu z cellulitem najlepsze i najszybsze efekty daje połączenie fali uderzeniowej z masażem próżniowym LPG. Podczas tych zabiegów dochodzi do zwiększenia metabolizmu komórek tłuszczowych oraz przepływu krwi i limfy. Poprawy sprężystości przegród łącznotkankowych w tkance tłuszczowej oraz zmniejszenia objętości adipocytów (komórek tłuszczowych). W efekcie tych procesów skóra staje się jędrniejsza, cellulit zredukowany, ciało wymodelowane, obrzęki zniwelowane a w niektórych miejscach widoczne jest wyszczuplenie. Uwolnione do krwiobiegu kwasy tłuszczowe z adipocytów są usuwane z organizmu w naturalnych procesach metabolicznych. Aby przyspieszyć efekty zabiegowe ,warto połączyć kilka aspektów: zdrowy styl życia (odpowiednie odżywianie i nawadnianie organizmu), umiarkowana aktywność fizyczna oraz pielęgnacja domowa (peelingi lub szczotkowanie ciała, stosowanie produktów antycellulitowych i nawilżających).

Więcej o zabiegach antycellulitowych możesz przeczytać tutaj.