Jak skutecznie zredukować blizny
Jak skutecznie zredukować blizny. Metod na zlikwidowanie blizn dostępnych w gabinetach kosmetologicznych jest bardzo wiele. W zależności od tego, jak powstała blizna możemy dobrać odpowiednią terapię.
Mechanizm powstawania blizn
Proces tworzenia blizn ściśle związany jest z przebiegiem gojenia się ran. Składa się on z trzech etapów:
- Fazy zapalnej- w której dochodzi do zlepiania się płytek krwi oraz zatrzymania krwawienia z rany. Powstaje obrzęk i zaczerwienienie skóry
- Fazy proliferacj (rozmnażania się) komórek- dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu oraz ziarninowania, które polega na wypełnieniu ubytków skóry powstałych wskutek uszkodzenia. Pomiędzy 3 a 5 dniem od powstania uszkodzenia rozpoczyna się proces syntezy kolagenu.
- Fazy przebudowy i dojrzewania blizny- jest to etap namnażania keratynocytów i rozpoczyna w momencie, gdy cała rana pokryta jest pojedynczym nabłonkiem. Faza ta rozpoczyna się około 7 dni od powstania rany i czasem trwa nawet do roku w zależności od tego, jak powstało uszkodzenie skóry.
Schemat powstawania blizn potrafi być bardzo złożony. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, blizna jest ładna i elastyczna. Jeśli na którymkolwiek z etapów powstają jakiekolwiek zaburzenia, blizna staje się pogrubiała i często generuje napięcia w skórze.
Jakie blizny można zredukować zabiegami?
- blizny po oparzeniu
- blizny przerostowe
- blizny zanikowe
- blizny po samookaleczeniu
- blizny po laparoskopii
- blizny na twarzy po trądziku
- blizny po operacyjne
- blizny po cesarce
- blizny powstałe w przeszłości
Jak zredukować bliznę zabiegami kosmetycznymi?
Zabiegi w klinikach beauty redukują jednakowo blizny po oparzeniu, blizny przerostowe czy zanikowe, a także po cesarce czy oparzeniach
Aby wyjść naprzeciw potrzebom osób zmagających się z nieestetycznymi bliznami, współczesna kosmetologia oferuje szereg zabiegów, które dają bardzo dobre, a niekiedy nawet spektakularne efekty:
- Laseroterapia – jednym z najskuteczniejszych na rynku laserów do likwidacji blizn jest laser tulowy. Zabieg polega na wywołaniu kontrolowanego fototermicznego uszkodzenia skóry. Wiązka lasera wnika w głębokie warstwy skóry właściwej wywołując proces intensywnej regeneracji tkanki.
- Karboksyterapia – ostrzykiwanie blizny dwutlenkiem węgla w celu pobudzenia skóry do przebudowy i silnego jej dotlenienia.
- Radiofrekwencja mikroigłowa – stymulacja tkanki za pomocą nakłuć o odpowiedniej głębokości oraz wykorzystanie działania fali radiowej. W trakcie zabiegu wewnątrz komórek wytwarza się ciepło, powodując bardzo silną stymulację tkanek oraz pobudzenie kolagenu. Dochodzi także do rozszerzenia naczyń krwionośnych, dzięki czemu poprawie ulega natlenienie tkanek. W efekcie czego blizna staje się bardziej elastyczna.
- Osocze bogatopłytkowe – podawane podskórnie za pomocą iniekcji autologicznego preparatu, jakim jest osocze, pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Dochodzi do zmiękczenia tkanek i intensywnej przebudowy blizny.
Każdy z powyższych zabiegów ma podobny cel- pobudzić procesy regeneracji i stymulować zbliznowacone tkanki do przebudowy. Należy pamiętać o tym, że każdy przypadek jest inny i aby móc dobrać odpowiednią terapię leczenia blizn warto umówić się na konsultację z kosmetologiem, aby ocenić skalę problemu i omówić zalecone zabiegi. Trzeba pamiętać również o tym, że walka z bliznami jest trudna i zawsze zaleca się serię zabiegów, aby móc osiągnąć zadowalające efekty.
Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.